300g sušenej vňate dúšky materinej Vňať nasypeme do vankúšika s rozmermi 20 x 20 cm a dobre ho zašijeme. Pred spaním si ho dáme k hlave. Materina dúška patrí medzi najliečivejšie bylinky. V čase kvitnutia nazbierame kvitnúcu vňať, ktorú odrežeme asi 0,5 cm nad zemou. Do arómalampy nakvapkáme éterický olej z dúšky, ktorý možno kúpiť a necháme ho rozvoniavať po byte. Pomáha pri nespavosti,, vyčerpanosti, nervozite, celkovo upokojí nervovú sústavu. ČAJ Z DÚŠKY 1 ČL čerstvej kvitnúcej vňate dúšky materinej 2,5 dl vody Vňať zalejeme vriacou vodou, lúhujeme 10 minút a precedíme. Užívame 14 dní dva až tri razy denne. Dúška vo forme čaju posilňuje žalúdok, zvyšuje chuť...
Kúsok dobového listu položíme na jazyk, čím vyvoláme slinenie a slinu prehltneme. Záha ustúpi. V minulosti bol dub jeden z najposvätnejších stromov na svete. Starí Gréci verili, že je to strom boha Dia. Už v dávnej histórii slúžil ako liek i obživa. Na niektorých miestach sú domorodé kultúry ešte aj dnes závislé od žaluďov ako potravy. Takto objavili liečivú silu duba pri ochoreniach vylučovacej sústavy, na zastavenie krvácania, zníženie horúčky. Starí bylinkári chorým odporúčali dlhší pobyt v dubových lesoch.
150g čerstvých kvetov divozela veľkokvetého ½ l kvalitnej domácej pálenky Kvety zalejeme pálenkou a nádobu uzavrieme. Lúhujeme 21 dní, občas potrasieme. Potom precedíme a užívame podľa potreby, napríklad dva razy denne.
Tri až päť čerstvých listov divozela veľkokvetého 1ČL ľanového oleja 1ČL masla Listy rozdrvíme na kašu, pridáme ľanový olej a maslo a dobre premiešame. Nanesieme na handričku, priložíme na boľavý kĺb a previažeme.
30g sušených alebo čerstvých kvetov divozela veľkokvetého ½ l mlieka Kvety zalejeme vriacim mlieko, lúhujeme 10 minút a precedíme. Pijeme dva razy denne po dúškoch.
50g koreňa čakanky obyčajnej 20g vňate čakanky obyčajnej 10g vňate paliny pravej 10g vňate pamajoránu obyčajného 10g vňate ľubovníka bodkovaného Môžeme pridať aj 5g vňate zemežlče menšej 3dl vody Jednu ČL zmesi dáme do studenej vody, necháme prejsť varom a odstavíme. Lúhujeme 10 minút a precedíme. Polovicu čaju pijeme ráno nalačno a druhú polovicu večer pred spaním. Čaj má horkú chuť. Čakanka obyčajná je celá liečivá bylina. Čistí krv, pečeň, slezinu a obličky. Pri otravách pečene pôsobí ako protijed. Z organizmu vyplavuje prebytočnú žlč.
150g čerstvých listov alebo cibuliek cesnaku medvedieho ½ l kvalitnej domácej pálenky Listy alebo cibuľky zalejeme pálenkou a lúhujeme 21 dní. Občas potrasieme. Potom precedíme a nalejeme do tmavej fľašky. Užívanie: Prvý spôsob: 1. deň 1 kvapka, 2. deň 2 kvapky, 3. deň 3 kvapky až sa dostaneme k 25 kvapkám. Potom ideme naspäť: 25 kvapiek, 24 kvapiek, 23 kvapiek, až sa dostaneme k jednej kvapke. Druhý spôsob: 14 dní užívame tri razy denne 10 kvapiek v 1 dl teplej vody. Tak ako sme si spravili tinktúru, si môžeme spraviť aj cesnakové víno. Užívame ho ráno nalačno za kalíšok.
Brusnicový nápoj 15g podrvených čerstvých brusnicových listov ½ l vody 15ml vínneho octu Listy zalejeme studenou vodou, pridáme vínny ocot a lúhujeme 8 až 10 hodín. Nápoj rozdelíme na 4 časti a užijeme ich v priebehu dňa. Brusnicový macerát 1ČL brusníc (čerstvých alebo sušených) 250ml vody Brusnice zalejeme studenou vodou a lúhujeme 8 hodín. Potom trochu prihrejeme, precedíme a užijeme. Brusnicový prášok Sušené brusnice pomelieme. Užívame tri razy denne po jedle asi na špičku noža. Prášok sa vyznačuje výraznými proti zápalovými účinkami na močové cesty. Nesmie sa však užívať dlhodobo, najviac dva mesiace do roka.
100g čerstvých plodov čučoriedok 1l pálenky Čučoriedky dáme do nádoby a zalejeme pálenkou. Dobre uzavrieme, lúhujeme 2 týždne a precedíme. Užívame raz denne za kalíšok alebo podľa potreby.
30g čučoriedkových listov ½ l vody Čučoriedkové listy necháme prejsť asi polminútovým varom a odstavíme. Lúhujeme 10 minút a precedíme do termosky. Počas dňa pijeme po dúškoch teplý.